Bryndza — dlaczego warto ją jeść?
Z serowarstwa słyną takie kraje jak Francja, Włochy, Grecja czy Holandia, ale Polska także ma się czym pochwalić, a nawet, zdaniem wielu osób, polskie sery, zwłaszcza te z Podhala, nie mają sobie równych. Mowa tu nie tylko o znanym wszystkim oscypku, ale też wyśmienitej bryndzy. Dowiedz się na jej temat więcej!
Czym jest bryndza?
Oscypek, jako serek mocno promowany i łatwiej dostępny, jest znacznie bardziej znany, ale nie jest to jedyna zdobycz podhalańskiej sztuki serowarstwa, jaką warto się zainteresować. Bryndza będzie doskonałym wyborem dla zwolenników miękkich serów podpuszczkowych — jeśli lubisz włoską mozzarellę lub burratę, na pewno wyrób z polskich gór także przypadnie Ci do gustu. Ma on delikatny smak. Dla wielu osób jest to jedna z jego najważniejszych zalet i powód, dla którego ser ten świetnie sprawdza się między innymi jako dodatek do farszu na pierogi, krokiety czy wytrawne naleśniki. Bryndzę dodaje się też do placków ziemniaczanych czy klusek. Jeść ją można też jednak na zimno — będzie świetnym składnikiem sałatek.
Naturalny charakter i cenne składniki
Oryginalne góralskie sery są chronione certyfikatami. Jeśli ktoś chce ich spróbować, nie może liczyć, że znajdzie je w markecie, gdyż produkty, jakie się tam znajdują, nie mają z oryginałami wiele wspólnego. Po te zaś warto sięgać dla ich wyjątkowych walorów, także jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne. Zwykłe sery znajdujące się w sklepach, na przykład żółte, nie są zbyt zdrowe — mało jest w nich wartościowych składników, za to mnóstwo soli i sporo konserwantów. W przypadku serów góralskich, wytwarzanych ręcznie, na podstawie dawnych receptur oraz chronionych certyfikatami, jest zupełnie inaczej.
Na ich naturalny charakter i wysoką jakość wpływa nie tylko sposób produkcji, polegający na stosowaniu wyłącznie naturalnych składników, bez konserwantów i polepszaczy smaku czy aromatów, ale też jakość surowca. Mleko pozyskiwane jest od owiec wypasanych na halach znajdujących się daleko od dróg czy nawożonych pól, są to zatem tereny ekologicznie czyste. W dodatku zwierzęta odżywiają się licznymi ziołami, ich mleko jest zatem bardzo zdrowe.
Spróbuj bryndzy!
Oscypki można w Zakopanem spotkać co krok, z bryndzą jest nieco trudniej, ale warto zadać sobie trud jej poszukania. Możesz ją też zamówić w internecie, w sklepie sprzedającym oryginalne góralskie wyroby.