Bryndza — mniej znana niż oscypek, ale tak samo smakowita
Góralskie sery nie mają sobie równych. Wystarczy odwiedzić Podhale, by przekonać się, że Polska wcale nie ustępuje w sztuce wytwarzania serów Francji czy Włochom, choć oczywiście produkty z różnych krajów znacznie się od siebie różnią. Jednocześnie jednak warto wiedzieć, że polscy górale nauczyli się wytwarzania serów od wołoskich pasterzy. Jednym z ich wyrobów jest bryndza, czyli miękki ser podpuszczkowy, znany nieco mniej od oscypka, ale także godny uwagi. Poznaj go bliżej!
Czym wyróżnia się bryndza?
Ten miękki ser ma charakterystyczny wygląd, który zawdzięczać należy formom, w jakich jest przygotowywany. Oczywiście, jak wszystkie oryginalne góralskie sery, jest wytwarzany ręcznie. Wiele osób lubi jego miękką teksturę (na przykład kiedy nie przepadają za skrzypieniem oscypków), a także delikatny smak. Serek ten jest świetnym dodatkiem do dań na gorąco, na przykład farszów do naleśników czy pierogów. Wiele takich dań można zamówić w zakopiańskich restauracjach, ale też przyrządzić z łatwością w domu, trzeba tylko zaopatrzyć się w oryginalny wyrób — podczas wizyt na Podhalu lub w internecie.
Produkt ten warto kupić tym bardziej że bryndzamoże też być spożywana na zimno, zatem możliwości jej wykorzystania jest sporo. Świetnie sprawdzi się jako element dań typowo góralskich, które ciekawie będzie odtwarzać w swojej kuchni, ale można zastępować nią też inne, stosowane do tej pory sery — a warto to zrobić ze względu na naturalny skład i charakter oraz właściwości zdrowotne.
Jedz na zdrowie!
Oryginalne sery góralskie mają wiele walorów. To nie tylko wyjątkowy smak, aromat oraz historia, ale też naturalny charakter, o czym nie powinno się zapominać. Warto zatem pamiętać, że:
- wyroby te wytwarzane są na podstawie tradycyjnych receptur, nie stosuje się zatem do ich produkcji konserwantów, polepszaczy smaku czy jakichkolwiek innych substancji chemicznych — tylko naturalne składniki, na czele z mlekiem owczym,
- produkuje się je ręcznie,
- mleko pochodzi od owiec wypasanych na halach, w miejscach czystych ekologicznie, gdzie nie docierają spaliny i metale ciężkie z nawozów, w dodatku na halach rosną dobroczynne dla zdrowia rośliny — jest tam wiele ziół od dawna stosowanych w medycynie ludowej.
Wyśmienita przekąska
Bez względu na to, jak chcesz jeść bryndzę, warto to robić, przynajmniej od czasu do czasu. Kupić można ją nie tylko w bacówkach na Podhalu, ale też w internecie, w dobrym sklepie.