Dlaczego należy stosować probiotyki paszowe w żywieniu bydła mlecznego?
Dbając o zdrowie krów mlecznych, coraz większa liczba hodowców decyduje się na wypuszczanie ich na pastwiska zamiast trzymania ich w ciasnych boksach. Mimo to, konieczne jest stosowanie pewnych preparatów pozwalających na utrzymanie mleczności i zapewnienie zwierzętom zdrowia. Chcesz dowiedzieć się, jakie to preparaty? Przeczytaj artykuł!
Dlaczego hodowcy krów mlecznych decydują się na podawanie im probiotyków paszowych?
Zwierzęta te są w stanie wytworzyć odpowiednie szczepy dobrych bakterii z paszy, w tym z trawy, jednak ich ilość nie jest wystarczająca, aby zapewnić dobre trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Dlatego wprowadza się do ich diety probiotyki paszowe, aby pomóc w utrzymaniu mikroflory jelitowej i zredukować ryzyko wystąpienia chorób układu pokarmowego. Odpowiednio dobrane, zagwarantują zdrowie żwaczy i wpłyną nie tylko na płodność, ale też na jakość mleka.
Jaki rodzaj probiotyków jest najczęściej stosowany w żywieniu krów?
Producenci mleka kupują preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego oraz drożdże, ale wielu wybiera też same drożdże. Jest to inwestycja w zdrowie zwierząt, a co za tym idzie, w lepszą odporność i radzenie sobie organizmów krów w różnych sytuacjach stresowych mogących negatywnie odbić się na zdrowiu. Należą do nich m.in.:
- przegrzanie organizmu,
- duża wilgotność,
- okres wzrostu,
- okres okołoporodowy.
Są to specjalne mieszanki dostosowane do zapotrzebowania w różnych okresach, w tym podczas ciąży czy połogu.
Jakie właściwości mają drożdże stosowane w żywieniu krów mlecznych?
Drożdże, jako probiotyki paszowe stosowane w żywieniu krów mlecznych, zawierają enzymy trawienne, które pomagają w trawieniu białek i węglowodanów. Dodatkowo wpływają na poprawę jakości mleka i zwiększenie wydajności mlecznej. Decydując się na takie rozwiązanie, hodowca wyda też mniej pieniędzy na inne pasze.
Jak podaje się te probiotyki zwierzętom?
Preparaty drożdżowe można podawać w paszy lub z wodą do picia, a dawkowanie zależy od wieku i masy ciała zwierzęcia. Szukasz probiotyków paszowych dla swoich krów? Znajdź w Internecie ich producenta i dokonaj zakupu.