Filtr magnetyczny — jak wygląda montaż oraz czyszczenie?
Większość elementów instalacji grzewczych została wykonana ze stali węglowej, która jest podatna na korozję. Właśnie dlatego producenci zalecają, aby użytkownicy zastosowali dodatkową ochronę urządzeń grzewczych w postaci separatora zanieczyszczeń, w którym użyto magnesu. Specjalny filtr oczyszcza wodę oraz wpływa na wydajność całego systemu c.o.. Sprawdź, jak wygląda konserwacja zamontowanego oczyszczacza.
Jakie jest zastosowanie filtrów magnetycznych?
Separatory oczyszczają wodę z tlenków stali i żelaza oraz zanieczyszczeń magnetycznych. Prawidłowo zamontowany filtr magnetyczny przyczynia się do zwiększenia wydajności całego systemu oraz zmniejszenia liczby awarii pompy czy zaworów instalacji c.o.. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w systemach domowych, jak i przemysłowych. Co ważne, nowoczesny separator może być użyty równocześnie z tzw. inhibitorem — substancją dodawaną do wody w celu jej oczyszczenia.
Separator zanieczyszczeń — czy wymaga konserwacji i wymiany?
Sam montaż separatora, który najlepiej zlecić profesjonalistom, to nie wszystko. Otóż okazuje się, że aby system działał w pe łni prawidłowo, należy regularnie czyścić filtr poprzez opróżnienie specjalnego zbiornika, w którym gromadzą się zanieczyszczenia, oraz wyczyszczenie magnesu. Prace konserwacyjne należy wykonywać co najmniej raz w roku. Dobrze, aby użytkownicy instalacji c.o. wybierali wysokiej jakości urządzenia, które cechuje długa żywotność. Sam filtr również wymaga wymiany, jednak częstotliwość zakupu nowego produktu zależy od modelu kotła i rodzaju instalacji grzewczej, a także jakości wody przepływowej.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu filtra?
Najlepiej zdecydować się na zakup produktu zalecanego przez producenta kotła grzewczego. W sklepach internetowych można znaleźć uniwersalne urządzenia, które pasują do większości systemów centralnego ogrzewania stosowanych w domach. Z kolei w przypadku instalacji przemysłowych należy uwzględnić ciśnienie i temperaturę wody przepływającej w rurach. Zakupiony filtr musi być wytrzymały i przystosowany do określonych warunków.