Mieszkania pod klucz czy w stanie surowym — co lepiej wybrać?
Nosząc się z zamiarem zakupu lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego, trzeba zdecydować o bardzo wielu kwestiach, jak choćby lokalizacja czy metraż. Ważną sprawą jest też to, w jakim stanie będzie zakupione mieszkanie. Do wyboru są stany surowy i deweloperski, ale niektóre firmy wznoszące budynki wielorodzinne oferują też wykańczanie lokali pod klucz. Sprawdź, czy warto skorzystać z tej opcji.
Co oznacza wykończenie pod klucz?
Standardowo lokal mieszkalny w stanie deweloperskim ma wykonane niezbędne instalacje i podstawowe wykończenie, jak gipsy i tynki. Wszelkie inne prace wykończeniowe i aranżacyjne trzeba zrealizować we własnym zakresie. Ma to oczywiście wiele zalet, można bowiem urządzić swoje cztery kąty dokładnie tak, jak się chce — takiego komfortu często nie mają osoby kupujące mieszkanie z rynku wtórnego. Wiążą się z tym jednak utrudnienia, trzeba bowiem znaleźć ekipę lub nawet kilka, które przeprowadzą wszelkie niezbędne prace. To zaś obecnie jest bardzo trudne, ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest duże, zaś naprawdę dobrych fachowców jest raczej niewielu, tym bardziej że duża część Polaków wykonujących takie roboty pracuje za granicą.
Chcąc wybrać dobrego fachowca do pomalowania ścian, położenia płytek i wszelkich innych niezbędnych prac trzeba zwykle długo czekać na wolny termin bądź zapisać się na jego usługi z dużym wyprzedzeniem. W praktyce często oznacza to, że na wprowadzenie się do zakupionego mieszkania czeka się długo. Co więcej, nierzadko zdarzają się opóźnienia w pracach czy wykonywanie ich na kiepskim poziomie, co generuje dodatkowe koszty i oddala w czasie przeprowadzkę do nowego lokum. Jak tego uniknąć?
Zakup mieszkania w stanie pod klucz
Niektórzy deweloperzy, chcąc ułatwić klientom realizację marzenia o rychłym zamieszkaniu „na swoim”, oferują im usługę wykończenia mieszkania pod klucz. Prace przeprowadzają architekci oraz ekipy współpracujące z deweloperem, a więc sprawdzone i zaufane. Decydując się na taką usługę, można też znacznie skrócić czas oczekiwania na przeprowadzkę.
Czy to się opłaca?
Zakup wykończonego, gotowego do zamieszkania lokalu kosztuje odpowiednio więcej niż lokum w stanie deweloperskim. Można jednak dzięki temu oszczędzić sobie wiele czasu, a także, nierzadko, zbędnych kosztów, ponoszonych na usuwanie usterek spowodowanych przez nierzetelne ekipy.