Szukanie pracy w Niemczech — samodzielnie czy z agencją?
Polacy najczęściej emigrują na zachód w celach zarobkowych. Decydującym czynnikiem jest zwykle bliskość granicy, dzięki czemu mogą częściej widywać się z bliskimi, znajomość języka niemieckiego oraz dobre warunki zatrudnienia. Samodzielne znalezienie pracy w Niemczech nie jest jednak zbyt proste, dlatego większość osób korzysta z usług sprawdzonych agencji pracy tymczasowej. Poznaj kluczowe zalety takiego rozwiązania.
Jakie są najważniejsze korzyści z podjęcia współpracy z agencją?
Kluczową zaletą wyjazdu za granicę organizowanego przez sprawdzoną agencję pracy jest oczywiście bezpieczeństwo. Klienci mają pewność, że każda oferta zaproponowana przez daną firmę jest w pełni legalna. Ponadto mogą liczyć na wsparcie zarówno na etapie szukania zatrudnienia oraz dopełnienia niezbędnych formalności, jak i podczas przebywania na terenie Niemiec. Koordynatorzy często pomagają znaleźć zakwaterowanie znajdujące się w pobliżu miejsca pracy oraz odpowiadają na wszelkie pytania pracowników (dotyczące życia i pracy za granicą).
Którą agencję pracy tymczasowej wybrać?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy dana firma posiada wymagane licencje oraz zezwolenia na prowadzenie określonej działalności. Dobrze też porównać zakres świadczonych usług z ofertami innych agencji. Można również zapoznać się z opiniami dotychczasowych pracowników na temat tego, jak wyglądała praca w Niemczech (wraz z warunkami zatrudnienia oraz wsparciem oferowanym przez daną agencję). Najlepiej wybrać firmę, która proponuje niemiecką umowę, co pozwoli skorzystać z zagranicznych świadczeń, m.in. Kindergeld.
Na jakich stanowiskach najczęściej pracują Polacy za granicą?
Znalezienie odpowiedniej pracy w Niemczech zależy w dużej mierze od doświadczenia danej osoby, posiadanych certyfikatów i uprawnień, a także poziomu znajomości języka obcego. Zazwyczaj oferty dostępne w internecie dotyczą pracy na stanowisku magazyniera, pracownika produkcji, budowlańca czy opiekunki osób starszych. Wiele ogłoszeń ma również związek z wolnymi etatami w branży logistycznej i spedycyjnej.